مجله دانشجویی برنامه ریزی
تهذیب نفس، تحصیل ورزش
درباره وبلاگ


خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
**تهذیب نفس، تحصیل ورزش**

مدیر وبلاگ : بصیرت مجازی
نظرسنجی
به نظر شما: پراهمیت ترین موضوع مورد بررسی در دانشگاه ها چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


این پرسش بدون پاسخ مانده که داروها و تجهیزات پزشکی قاچاق چگونه به آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور که تحت کنترل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است راه می‌یابند؟

خبرگزاری فارس: واردات چراغ خاموش کالاهای درمانی و بهداشتی غیر استاندارد چینیبه نقل از محدوده، هجوم انواع و اقسام کالاهای چینی از گوشی تلفن همراه گرفته تاانواع محصولات کشاورزی - صنعتی و حتی کالاهای بهداشتی و درمانی ... که نشان دهنده عدم حمایت و توجه جدی مسئولان از این امر مهم است.

ورود کالاهای درمانی و بهداشتی غیر استاندارد و بی کیفیت از چین به کشور در ماه های اخیر مصرف کنندگان این کلاها را با مشکلات بسیاری و در مواقع بسیاری با عوارض جبران ناپذیری مواجه کرده است.

برخی از کارشناسان علوم دارو سازی و تجهیزات پزشکی کشور با آزمایش هایی که بر روی داروها، مواد آرایشی بهداشتی و تجهیزات پزشکی تولید چین که از راه قاچاق یا حتی از مسیرهای عادی وارد کشور می‌شود به این نتیجه رسیده اند که این تولیدات مغایر استانداردهای جهانی و حتی داخلی است و سلامت بخش بزرگی از مردم جامعه را با خطر روبه‌رو کرده است.

مشاهده شده است گاهی اوقات چینی‌ها در فروش مواد اولیه دارویی به کشور ناخالصی هایی را افزوده اند که اگر توسط آزمایشگاه های تحت نظارت وزارت بهداشت مورد بررسی قرار نگیرند بدون هیچ گونه مانعی وارد چرخه تولید دارو می‌شوند و در اختیار بیماران نیازمند قرار می گیرد.

به عنوان مثال بنابر اعلام برخی از مسؤلین بیمارستان ها و مراکز درمانی برای عمل جراحی از نخ‌های جراحی نامرغوب چینی استفاده می‌ شود که فاقد هرگونه کیفیتی است و در بیشتر مواقع پس از جراحی و دوختن محل جراحت بیمار، نخ جراحی پاره و دچار عفونت های شدید می‌شود و بیمار باید بار دیگر تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

و یا میله‌هایی که برای شکستگی اجزای بدن بیمار به کار می‌رود به جای اینکه جنس آنها از پلاتین باشد از فلزات ارزان قیمت و بی کیفیت ساخته می‌شود و فقط روی آنها یک لعاب پلاتین کشیده می‌شود و زمانی که بیمار آن را در اجزای گوناگون بدن خود استفاده می‌کند در مدت زمان کوتاهی زنگ می‌زند و در بسیاری از موارد دچار شکستگی می شود.

توجه به این نکته ضروری است که مدت‌هاست هشدارهای زیادی از سوی محققین و کارشناسان بهداشت و درمان درباره افزایش بی رویه بازارهای داخلی از تجهیزات و داروهای چینی شنیده می‌شود اما مسئولان با شانه خالی کردن از مسؤلیتی که در قبال سلامت جامعه بر عهده آنها است اعتقاد دارند که این کالا از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود. درحالی که شنیده ها حکایت از آن دارد که بخش‌های قابل‌توجهی از این داروها و تجهیزات بهداشتی - درمانی، از سوی وزارت بهداشت و درمان تایید شده و به چرخه شبکه های توزیع بازار راه پیدا می کنند و در اختیار مراکز درمانی و طیف های مختلف مردم قرار می گیرد.

نکته قابل تأمل اینجاست که مسؤلین وزارت بهداشت تأکید دارند بدون نظارت بازرسان این وزارت خانه هیچ گونه دارو و تجهیزات بی کیفیت و مغایر با استانداردهای جهانی وارد مراکز بهداشتی و درمانی کشور وجود ندارد اما با این حال این پرسش بدون پاسخ مانده که داروها و تجهیزات پزشکی قاچاق چگونه به آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور که تحت کنترل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است راه می‌یابند؟ آیا مسئولان مراکز دولتی هم نیازهای خود از بازار های قاچاق برطرف می کنند؟

باید افزود در بسیاری از مواردی که توسط کالاهای بهداشتی – درمانی "وارداتی ازچین" که باعث عوارض جبران ناپذیری شده است، در داخل کشور توانایی تولید انبوه با کیفیت بسیار بالا برای مصرف داخلی و حتی صادر کردن آن محصول را داریم اما همان گونه که تشریح شد قیمت ارزان کالاهای بی کیفیت چینی باعث شده است که مراکز درمانی – بهداشتی بدون توجه به کیفیت بسیار ضعیف، متمرکز به خرید کالاهای چینی در بازارهای قاچاق شوند واین روند بدون توجه دستگاه های نظارتی در حال رشد بی رویه نیز می باشد و همچنین با ادامه این روند تعطیلی کارخانه های داخلی و بیکار شدن کارکنان این عرصه را به زودی شاهد خواهیم بود.

نوع مطلب : سی یا 30، 
برچسب ها : واردات چراغ خاموش کالاهای درمانی و بهداشتی غیر استاندارد چینی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 7 مرداد 1391
بصیرت مجازی


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic