تبلیغات
مجله دانشجویی برنامه ریزی - تفریحات سفارش شده در اسلام
 
مجله دانشجویی برنامه ریزی
تهذیب نفس، تحصیل ورزش
درباره وبلاگ


خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
**تهذیب نفس، تحصیل ورزش**

مدیر وبلاگ : بصیرت مجازی
نظرسنجی
به نظر شما: پراهمیت ترین موضوع مورد بررسی در دانشگاه ها چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برخلاف نظر عده‌ای که اسلام را دین غم و اندوه می‌دانند اسلام دین سر زندگی و نشاط است و این نشاط در پیروان راستین این دین کاملا مشهود و هویدا است.

شادی رابطه مستقیم با سلامت روح و جسم دارد. عرفا شادی به حسی اطلاق می شود که در برگیرنده رضایت درونی افراد از حال خود باشد. متاسفانه بعضی از افراد در تعیین و رسیدن به این حس دچار گمراهی و اشتباه می شوند و برخلاف اینکه با استفاده از اوقات فراغت خود به آرامش توام با شادی دست یابد دچار تزلزل می شود.

نوع نگاه امروزی ما انسان‌ها از شادی به گونه‌ای است که آن را نوعی اهرم برای رهایی و فراموش کردن فشارها و استرس روزانه می‌دانیم، ولی از نظر اسلام این‌چنین نیست و شادی قلب تپنده زندگی می‌باشد.

امام رضا (ع) می‌فرمایند: «اوقات روز خود را به ۴ بخش تقسیم کنید، بخشی برای تامین معاش، بخشی برای عبادت، بخشی برای معاشرت با برادران مورد اعتماد و کسانی که شما را به عیب هایتان واقف می‌سازند، بخشی را هم به تفریحات و لذایذ خود اختصاص دهید و از مسرت و شادی ساعات تفریح نیرو بگیرید و از این نیرو برای انجام وظایف استفاده کنید».( بحارالانوار، ص۳۲۱)

از این حدیث می‌توان به جایگاه شادی در اسلام و تاثیر مثبت و مفید آن بر سایر جنبه‌های زندگی پی برد. برخلاف نظر عده‌ای که اسلام را دین غم و اندوه می‌دانند اسلام دین سر زندگی و نشاط است و این نشاط در پیروان راستین این دین کاملا مشهود و هویدا است.

نمود‌های تفریحات سالم در دستور‌ات اسلام

در اکثر کتاب‌ها و مقالات روانشناسی پیرامون شادی، این چند منبع مکررا به عنوان عواملی که منجر به شادی می‌شوند ذکر شده‌اند: خوردن، فعالیت‌های اجتماعی، رابطه جنسی، ورزش، موفقیت و تایید اجتماعی، استفاده از مهارت‌ها، محیط و آب و هوا و تفریح و استراحت. اسلام تمام این موارد را به عنوان منابعی که به شادی البته از نوع زودگذر آن منتج می‌شود قبول دارد و پیرامون هر کدام دستوراتی دارد و آنها را تحت کنترل دین در آورده است.

اکثر ما انسان‌ها کم و بیش از همه این موارد در زندگی خویش برخورداریم ولی باز هم خلا نشاط و سرور درونی را احساس می‌کنیم. در اینجاست که دین اهمیت خود را نمایان می‌کند. اسلام علاوه بر اینها موارد دیگری را که منجر به شادی و نشاط درونی و ماندگارتر می‌شود ذکر کرده است.

۱.ایمان:الا إِنَّ أَوْلِیَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ ( سوره یونس، آیه ۶۲٫)؛ بدانید به درستی که دراولیای خدا نه بیمى است و نه آنان اندوهگین می شوند.

۲. احیای حق و از بین بردن باطلامام علی (ع) در نامه خود به عبدالله بن عباس می‌نویسند: پس بهترین چیز نزد تو در دنیا رسیدن به لذت‌ها یا گرفتن انتقام نباشد بلکه هدف تو خاموش کردن باطل یا زنده کردن حق باشد.

۳. پرهیز از گناه: به فرموده امام صادق (ع) هر روزی که در آن گناه نشود عید است

۴.شاد کردن دیگران: امام علی (ع) در این باره فرمودند: ای کمیل! خانواده‌ات را فرمان ده که روزها را در به دست آوردن بزرگواری و شب‌ها را در رفع نیاز خفتگان بکوشند. سوگند به خدایی که تمام صدا‌ها را می‌شنود، هر کس دلی را شاد کند خداوند از آن شادی لطفی برای او قرار دهد که به هنگام مصیبت چون آب زلالی بر او باریدن گرفته و تلخی مصیبت را بزداید چنان که شتر غریبه را از چراگاه دور سازند.( نهج البلاغه، حکمت ۲۵۷)

۵.شادی به وقت اطاعت از خدا :به فرموده امام علی (ع) شادی مومن به طاعت پروردگارش و غمش بر گناه و عصیان اوست. (غررالحکم و دررالکلم، ج ۴، ص ۱۳۹)

۶.گره‌گشایی: امام کاظم (ع) در این باره می‌فرمایند: «به درستی که زیر عرش سایه‌ای است که ساکن نمی‌شود در آن مگر کسی که کار خیری را برای برادر دینی‌اش انجام دهد یا گرفتاری او را رفع و یا قلبش را شاد نماید. (بحارالانوار، ج۱۱، ص۵۶۹)

۷.شادی در روزهای فرح معصومان و اعیاد اسلامی: در این باره امام رضا (ع) به ربان بن شبیب می‌فرمایند: «اگر دوست داری در درجات عالی بهشت با ما باشی به حزن ما محزون و به شادی ما شاد باش. (بحارالانوار، ج ۴۴، ص۲۸۶)

۸.ورزش و مسابقه» :ارسله معنا غدا یرتع و یلعب» (سوره یوسف، آیه ۱۲) در قرآن کریم آمده است: آن گاه که فرزندان او خواستند یوسف را از ایشان جدا کنند، ورزش را بهانه کردند و گفتند: فردا او را همراه ما بفرست تا ورزش و بازی کند و ما هم یقیناً از او محافظت می‌کنیم و این بهانه هایی بود که حضرت یعقوب در برابر آن سکوت اختیار کرد، سکوتی که علامت رضایت و بیان‌گر تأیید این کار است.

نقل تأییدآمیز بازی و ورزش یوسف در داستان او و نیز تأکید بر ورزش و مسابقات در روایات و سفارش‌های فراوان در خصوص ورزش‌هایی که پیش از همه نشاط آور و مفرح است . خود می‌تواند دلیلی بر تأکید دین اسلام بر تفریح‌های سالم باشد.

افزون بر این، قرآن کریم از دو پیامبر به خاطر ویژگی «قوت» و «نیروی بدنی» تعریف و تمجید می‌کند، یکی از طالوت (سوره بقره، آیه ۲۴۷) و دیگری از حضرت موسی، در جریان کمک کردن او به دختران شعیب (سوره قصص، آیه ۲۶) که همگی نشان دهنده توصیه به قدرتمند شدن در پی تلاش و کوشش است. ورزش‌های سوارکاری، تیراندازی و شنا، سه ورزش مورد تأکید اسلام است که فرح بخشی این سه، در میان رشته‌های فراوان دیگر بر اهل فن پوشیده نیست.

۹.صله رحم و دید و بازدید: نشست و برخاست با یکدیگر، به ویژه اقوام و خویشان، یکی از بهترین انواع تفریح‌های سالم است. این عمل آن چنان مورد تأکید است که روایات فراوان و نیز آیاتی در این زمینه وارد شده است. خداوند متعال در آیات مختلف این حقیقت را این گونه بیان می‌کند: «و به پدر و مادر و نزدیکان و یتیمان و بینوایان نیکی کنید و با مردم نیکو سخن گویید» (سوره بقره، آیه ۸۳٫).

از رسول خدا (ص) روایت شده است: کسی که برادر مؤمنش را در منزل او بدون حاجت و درخواست زیارت کند، خداوند نام او را از زیارت کنندگان خودش می‌نویسد و واجب است بر خدا که زائر خود را گرامی بدارد. (منتخب میزان‌الحکمه)

۱۰.اطعام و پذیرایی از مهمان :خوردن، آشامیدن، خوراندن، نوشانیدن و میهمانی از موضوعات مورد تأکید اسلام است و میهمانی کردن که نقش بسزایی در ایجاد شادی در دل مردم دارد، مورد تأکید دین اسلام است. از امیرالمؤمنین علی (ع) نقل شده: «لذت کریمان در خوراندن است و لذت لئیمان در خوردن» (کافی، ۲۸، ۱٫) و همچنین از ایشان نقل شده است: «قوی کردن و توانمندسازی اجسام با غذا خوردن است و توانمندسازی روح با غذا خوراندن می‌باشد»( منتخب میزان الحکمه، ص ۳۱۲٫)

۱۱.سیر و سفر و گردش: سیر و سفر و گردش و استفاده از مناظر زیبای طبیعت، آبشارها، کوه‌ها، دریا‌ها و آثار باستانی دشت‌ها و حتی کویر مورد سفارش دین اسلام است، تا آن جا که سیر و سفر را مقدمه علم‌آموزی و عبرت‌اندوزی می‌داند: «سِیرُوا فِی الْأَرْضِ ثُمَّ انْظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الْمُکَذِّبِینَ‌»(سوره انعام، آیه ۱۱٫)؛ در زمین بگردید، آن‌گاه بنگرید که فرجام تکذیب‏کنندگان چگونه بوده است؟ از رسول اکرم نیز روایت شده است که می‌فرمایند: «مسافرت کنید تا صحت یابید و غنیمت به دست آورید» (منتخب میزان الحکمه، حدیث ۲۵۳)

۱۲.استفاده از مظاهر زیبای موجود در طبیعتقرآن کریم می‌فرماید: «و در آن‌ها برای شما زیبایی است، آنگاه که [آن‌ها را] از چراگاه بر می‌گردانید و هنگامی که (صبحگاهان) به چراگاه می‌فرستی»د.(سوره نحل، آیه ۶٫) صبح هنگام و عصرگاهان مواقعی است که انسان نیاز به آرامش روحی دارد .صبحگاهان، آن‌گاه که قصد شروع فعالیت روزانه را دارد و عصرگاهان، آن هنگام که نیازمند رفع خستگی تلاش روزانه است.

قرآن مجید برای کسانی که در صحرا زندگی می‌کنند و از نعمت آب و هوای پاک و زندگی در طبیعت بهره‌مند هستند، توصیه می‌کند که به چهارپایانی که خدا به شما عنایت کرده بیشتر توجه کنید که موقع رفتن و برگشتن آن‌ها، زیبایی و حسن نظر وجود دارد. خداوند به مردم توصیه کرده برای آرامش اعصاب و تفریح به چهارپایان نگاه کنند و از نگاه به آنان لذت ببرند. آیات دیگری نیز از جمله توصیه برای توجه به گیاهان زیبا (سوره حج، آیه ۵٫)، آب‌های روی زمین (سوره کهف، آیه ۷٫)، زینت آسمان‌ها در شب (صافات،۶) و… بیانگر بهره‌ برداری و لذت از مواهب الهی است که در طبیعت وجود دارد.

۱۳.خودآرایی و رسیدگی به سر و وضع و لباسانسان چون می‌خواهد برای عبادت و حضور در مسجد از منزل خارج شود، به سفارش خداوند لازم است خود را زیبا کرده و زینت‌های خود را بردارد. «یا بنی آدم خذوا زینتکم عند کل مسجد» (سوره اعراف، آیه ۳۱٫). به طور کلی، هر زیبایی که در روح و روان انسان و دیگران تأثیر مثبت گذارد مورد تأیید آیات و روایات فراوان می‌باشد. از امام صادق (ع) روایت شده است: «بپوشید و زینت کنید، خود را بیارائید ،که خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد (اما این زینت و خودآرایی) باید از راه حلال باشد». (وسایل الشیعه، ج ۳، ص ۳۴۰٫)

۱۴.کار: از علی (ع) روایت شده که کار بالاترین تفریح است. این سخن از امام علی (ع (راهی نوین در تفریحات سالم می‌گشاید که انسان اوقات فراغت خود را با کار‌های مفید (مثل صنایع دستی و…) پر کندنوع مطلب : اندیشکده، 
برچسب ها : تفریحات سفارش شده در اسلام، علیرضا ملک شاهی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 2 اردیبهشت 1392
بصیرت مجازی
دوشنبه 27 شهریور 1396 08:51 ب.ظ
This is a topic that's close to my heart... Thank you!
Where are your contact details though?
دوشنبه 13 شهریور 1396 08:38 ب.ظ
In fact when someone doesn't understand after that its up to other users that they will assist, so here it occurs.
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:23 ب.ظ
Howdy! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it's new to me.

Anyways, I'm definitely delighted I found it
and I'll be book-marking and checking back frequently!
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 07:42 ق.ظ
of course like your web-site however you need
to take a look at the spelling on several of your posts.

Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the truth however I'll definitely come back again.
دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 12:43 ب.ظ
سلام ، وبلاگ فوق العاده ای داری امیدوارم بازدید وبلاگت هر روز بیشتر و بیشتر بشه
اگر می خواهید تك تك بازدید وبلاگت به پول تبدیل بشه در سیستم تبلیغاتی پارس عضو شوید
در این روش هیچ بنر و متنی در وبلاگ شما نمایش داده نمی شود و وبلاگت زشت و شلوغ نمیشه
از کمترین تعداد بازدیدکنندگان وبلاگت درامد داشته باش و هرمقدار كه بازدید وبلاگت بیشتر بشه درامدت هم بیشتر میشه
این سیستم تبلیغاتی كاملا قانونی هستش و به صورت خیلی منظم درامدتون رو واریز میكنه به حسابتون
كاملا تظمینی و قانونی
روی لینكی كه برات گذاشتم كلیك كن و در كمتر از 5 دقیقه عضو بشو و كدمخصوص كسب درامد رو بزار توی وبت و شروع به كسب در امد كن مطمئنم پشیمون نمیشی امتحانش مجانیه.
پیروز پایدار و سربلند باشید

دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 12:30 ب.ظ
سلام بفرمایید بگید با چه عنوانی وبلاگتون رو لینک کنیم؟
دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 12:19 ب.ظ
با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم میهن بلاگ
این نظر یک تبلیغ نیست بلکه یک پیشنهاد است! پیشنهادی برای افزایش تضمینی بازدید وبلاگ شما. با ثبت لینک رایگان وبلاگ خود در سیستم های تبادل لینک هوشمند و پرقدرت ما وبلاگ شما دارای بازدیدی بسیار خوب و قابل قبول خواهد شد.

افزایش بازدید
افزایش رتبه گوگل
معرفی وبلاگ شما به هزاران وبلاگ نویس دیگر
ایندکس سریع مطالب وبلاگ شما توسط گوگل
افزایش Alexa

در سیستم های ما وبلاگ خود را رایگان لینک کنید:
www.link118.ir
www.7link.ir
www.weblognevisan.ir
دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 12:16 ب.ظ
اگه مایل به تبادل لینک هستی بهم سر بزن! سایت ما مخصوص تبادل لینک و افزایش رایگان بازدید طراحی شده.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر