تبلیغات
مجله دانشجویی برنامه ریزی - اصلول علمی و عملی برای معالجه مبارزه با نفس
 
مجله دانشجویی برنامه ریزی
تهذیب نفس، تحصیل ورزش
درباره وبلاگ


خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
**تهذیب نفس، تحصیل ورزش**

مدیر وبلاگ : بصیرت مجازی
نظرسنجی
به نظر شما: پراهمیت ترین موضوع مورد بررسی در دانشگاه ها چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 http://dailyafghanistan.com/assets/assets1011/puzzle_shaking_hands_thinking.jpg

 الف- اصل اخلاقی مقابله به ضد : مهمترین اصل عمومی ای كه علمای اخلاق در زمینه معالجه امراض روحی پیشنهاد می نمایند, اصل مقابله به ضد است , یعنی به كار بردن ضد هر عمل و صفتی كه قصد ترك آن را دارد.

ب- علم درمانی : اصلی ترین روشی كه اسلام در مورد ساخت و ساز انسان و تهذیب نفسانی و اعتقادی و عملی او پیشنهاد نموده است استفاده از همین روش علم درمانی است. اگر در اسلام علم و دانش فریضه شمرده شده است و آیات و روایات وارده در فضیلت علم و عالم افزون از هر باب دیگری است, به خاطر همین است كه راه اصلی معالجه ی امراض آدمی از طریق علم و آگاهی میسر است, همانگونه كه ریشه ی تمامی بیماری ها, شوربختی ها و شقاوتمندی انسان در جهل و بی خبیر او می باشد.

اگر انسان واقف شود كه دین برنامه ی سعادت و كمال اوست و راهی است كه مستقیما او را به قرب و لقائ پروردگار عالم می رساند و

... ... و حیات جاودان آخرتی را برایش به ارمغان می آورد, حاضر نمی شود كه با گناه و سرپیچی و خروج از این مسیر, زمینه شقاوت و هلاكت خویش را فراهم نماید; زندگی جاودان آخرتی و لقائ پروردگار را از دست بدهد و خود را دچار سرنوشتی شوم و عذابی دردناك نماید.

اگر انسان بداند كه آنچه می كند و می شنود و می گوید همان است كه در ظرف آخرت به صورت جهنم یا بهشت ظهور خواهد نمود, حساسیت بیشتری نسبت به گناه و عمل و صفت زشت و پلید اهل دنیا و عقاید باطل ایشان خواهد

ت- عمل درمانی: مرحله بعدی این است كه برای خود برنامه عملی خودسازی داشته باشیم و با انجام واجبات و ترك گناه لذت بندگی خدا را بچشیم. اگر كسی لذت قرب به خدا و عبودیت خداوند را بچشد هرگز از گناه و لذت های مادی راضی نخواهد شد و حاضر نمی شود لذت مناجات با خدا و رابطه با اهل بیت (ع) را با لذت مثلا موسیقی و نگاه به نامحرم و مانند آن عوض كند.

از آنجا كه بیشترین مصداق هوس و مشهورترین فرد آن مربوط به غریزه شهوت می باشد. برای مبارزه با انحراف غریزه شهوت از مسیر اعتدال چند راهكار عملی پیشنهاد می كنند:

ترك زمینه گناه: این خود زیرمجموعه‏اى دارد كه مهمترین آن عبارت از است:

كنترل چشم: نگاه به نامحرم, گذرگاه ورود به منجلاب انحرافات و فساد جنسی است. نگاه های آلوده، تخم شهوت را در دل بارور ساخته، صاحبش را به فتنه، انحراف و گناه مبتلا می كند. حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: چشم چرانی، تخم شهوت را در دل می كارد و چنین كاری برای نگاه كننده كافی است كه منشأ فتنه گردد.

ز دست دیده و دل هر دو فریاد                       هر آن چه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش ز فولاد             زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

از این رو قرآن دستور می دهد از چشم مراقبت شود و همین طور رها نباشد«قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ ؛ به مؤمنان بگو: چشم‏هاى خود را از نگاه به نامحرم فرو گیرند»[ نور/31] كه اگر آن را رها كردید شما را بلافاصله در شهوات رها و غرق خواهد كرد. امام صادق(ع) مى‏فرماید: «نگاه به نامحرم، تیرى از تیرهاى مسموم شیطان است و چه بسا یك نگاهى كه حسرتى طولانى بر جاى گذارد».[. بحار، ج 101/40]

كاش این گونه بود كه با دیدن چشم سیر می شد، اما هر چه بیشتر می بیند بی تاب تر و حریص تر می شود، گو سیری ناپذیر است، تا مگر صاحب خود را به هلاكت اندازد. حضرت علی ـ علیه السلام ـ می فرماید:« چیزی در بدن كم سپاس تر از چشم نیست، خواسته اش را ندهید كه شما را از یاد خدا باز می دارد».[ بحارالانوار، ج 101، ص 35] مگر می شود با نگاه های دنباله دار شهوت خود را كنترل كرد؟

تا كه هیزم مى‏نهى بر آتشى               كى بمیرد آتش از هیزم كشى

دقیقا باید مواظب چشم خود بود كه مبادا به نامحرم و كلاً هر آنچه كه شهوت‏انگیز است، اعم از نگاه کردن به تصاویر و فیلمهای تحریک کننده و لباس جنس مخالف، نگاه شود. عن الصادق(ع): «النظر سهم من سهام ابلیس مسموم و كم من نظرة اورثت حسرة طویله؛ نظر دوختن تیرى مسموم از تیرهاى ابلیس است و چه بسا نگاهى كه حسرت درازمدتى را (در دل) به ارث بگذارد»، (سفینة‏البحار، شیخ عباسى قمى، ماده نظر).

تا حد امكان انسان از حضور در مجالس مختلط یا برخورد با نامحرم پرهیز نماید.

كنترل گوش: باید از شنیدنى‏هایى كه ممكن است به حرام منجر شوند و زمینه‏ساز حرام هستند پرهیز شود. مانند نوار موسیقى، صداى شهوت‏انگیز نامحرم و...

ترك مصاحبت با دوستان ناباب: دوستانى كه باعث مى‏شوند انسان مزه گناه را مزمزه كند، در واقع دشمن هستند و باید از آنها پرهیز كرد.

از امام سجاد(ع) نقل شده: «النهى عن مصاحبة خمسة و محادثتهم و مرافقتهم فى طریق و هم الكذاب والفاسق والبخیل والاحمق والقاطع لرحمه؛ حضرت از همراهى و سخن گفتن و رفیق بودن با پنج كس را نهى فرموده: كذاب، گناهكار، بخیل، احمق و كسى كه قطع رحم كرده است»، (همان، ماده صحب).

البته اینها از مهمترین زمینه‏هاى گناه هستند كه باید ترك شوند ولى كلاً هر چیزى كه زمینه گناه را فراهم مى‏كند باید ترك شود.
ترك فكر گناه: ترك زمینه گناه سهم به سزایى در ترك فكر گناه دارد ازاین‏رو هر چه بیشتر و دقیقتر زمینه گناه ترك شود فكر گناه كمتر به سراغ انسان مى‏آید. این فكر گناه است كه شوق در انسان ایجاد مى‏نماید و بعد از شوق اراده‏ى عمل سپس خود گناه محقق مى‏شود، مسلماً تا اراده و شوق و میل نسبت به كارى نباشد انسان مرتكب آن كار نمى‏گردد. لذا افکار جنسی را که به ذهنتان خطور می‌کند بلافاصله با ذکر خدا و یاد آسیب‌های معنوی گناه از ذهن خود دور سازید.

دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم: یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی از نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : اصلول علمی و عملی برای معالجه مبارزه با نفس،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 23 آذر 1392
بصیرت مجازی
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 09:01 ق.ظ
Hey there! This is my first visit to your blog! We are a
group of volunteers and starting a new project in a community in the
same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You
have done a extraordinary job!
دوشنبه 13 شهریور 1396 09:29 ب.ظ
I think the admin of this web site is truly working hard for
his web page, for the reason that here every data is quality based material.
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:49 ق.ظ
Good day! I could have sworn I've been to this website before but
after reading through some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often!
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 09:30 ق.ظ
In fact when someone doesn't know then its up
to other visitors that they will help, so here it happens.
جمعه 25 فروردین 1396 08:48 ق.ظ
Great info. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon).
I have book marked it for later!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر