تبلیغات
مجله دانشجویی برنامه ریزی - راه حل امام برای گذران اوقات فراغت
 
مجله دانشجویی برنامه ریزی
تهذیب نفس، تحصیل ورزش
درباره وبلاگ


خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
**تهذیب نفس، تحصیل ورزش**

مدیر وبلاگ : بصیرت مجازی
نظرسنجی
به نظر شما: پراهمیت ترین موضوع مورد بررسی در دانشگاه ها چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
باز نشر سایت بچه های مسجد دانشگاه رودهن::


حسام حسین‌زاده // فراغت در لغت به «آسودگی»، «آسایش»، «آسوده شدن از کار»، «آزاد بودن از کار روزانه» و هر گونه فرصت و مجال دیگر و نظایر آن معنی شده است. بنابراین، اوقات فراغت در معنای لغوی به فواصل زمانی روزمره - که خارج از انجام اعمال حیاتی و ضروری انسان است - اطلاق می‌گردد که می‌تواند در جهت انجام امور دلخواه مورد استفاده قرار گیرد.

مساله استفاده بهینه از وقت و خصوصا اوقات فراغت، یکی از مسائل مهم در زندگی آدمی است که متاسفانه کمتر از آنچه شایسته است، به آن توجه می‌شود. در معارف دینی به این مساله اهمیت زیادی داده شده است. پیامبر عظیم الشان اسلام، حضرت محمد (ص) می‌فرمایند: «اوقات فراغت خود را غنیمت بشمارید قبل از آنکه آن را از دست بدهید.» (۱)
امیرالمومنین علی (ع) نیز می‌فرمایند: «به راستی فرصت‌ها مانند ابر (سریع و بدون سر و صدا) در گذرند هر وقت کارهای خیر دست داد و ممکن شد، آن فرصت‌ها را غنیمت شمارید وگرنه کار به ندامت و پشیمانی می‌کشد.» (۲)


اوقات فراغت انسان مسلمان و معتقد، مانند عمر و اوقات دیگر زندگی او، باید در راستای کمال و سعادت فردی و اجتماعی‌اش سپری شود؛ در اهمیت اوقات فراغت، این فرمایش امام صادق (ع) را باید همیشه مورد عنایت قرار داد که: «سلامت و نیرومندی، فراغت، جوانی، نشاط و بی‌نیازی خود را فراموش نکن، در دنیا از آن بهره برداری کن و متوجه باش که از آن سرمایه‌های عظیم به نفع معنویات و آخرت خود استفاده نمایی.» (۳)
بنابر این فرمایشات، مسلما اوقات فراغت و چگونگی گذراندن آن در دین اسلام و به تبع آن برای هر فرد مسلمانی دارای اهمیتی خاصی خواهد بود. به همین خاطر باید آب را از سرچشمه گرفت و برای داشتن برنامه‌ای منظم و منطبق با اصول دینی خود به بزرگان رجوع کرد؛ چراکه بزرگان ما رهنمودهایی برای گذران بهتر اوقات فراغت دارند که نباید از آن‌ها غافل شد. همچنین، با نگاهی اجمالی به زندگی این افراد، می‌توانیم متوجه شویم که چه اعمالی وقت ما را ضایع می‌کند و چه اعمالی را باید در اوقات فراغتمان انجام دهیم. به همین خاطر مروری بر چگونگی گذران اوقات روزمره و خصوصا اوقات فراغت این بزرگان می‌کنیم.

بنیانگذار کبیر انقلاب و اوقات فراغت
نکته بینی امام همواره زبانزد خاص و عام بوده و هست. نزدیکان ایشان نقل می‌کنند که وقتی وارد اتاق ایشان می‌شدند با انبوهی از کاغذ‌ها و کتب روبرو می‌شدند، اما در کمال تعجب می‌دیدند وقتی امام به دنبال کتاب یا کاغذ خاصی می‌گردند در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را می‌یابند، این یعنی امام (ره) آن انبوه کاغذ و کتاب را که بیننده در نگاه اول تصور می‌کرد پیدا کردن کتاب یا کاغذی از میان آن‌ها کار دشواری ست، با چنان نظمی چیده بودند که حتی چند لحظه از وقتشان هم هنگام جستجو تلف نشود.
نکتۀ دیگری که بازهم توسط چندتن از نزدیکان امام نقل شده و می‌تواند درس بزرگی برای جوانان امروز باشد، توجه امام به قرآن و خواندن آن بوده است. امام در فاصلۀ کوتاه بین نماز ظهر و عصر که برای صرف نهار می‌آمدند، اگر چند دقیقه فرصت و وقت خالی پیدا می‌کردند، قرآن برمی‌داشتند و چند آیه‌ای را می‌خواندند. حتی نقل می‌کنند که در بعضی مواقع این فرصت کوتاه به یک یا دو دقیقه می‌رسید، اما امام بزرگوار حتی از همین دو دقیقه هم نمی‌گذشتند و اجازه نمی‌دادند حتی دو دقیقه از اوقات خالی عمرشان بیهوده بگذرد.
مطالعه امام تحت هیچ شرایطی ترک نمی‌شد. حتی بعد از اینکه خبر فوت حاج آقا مصطفی را به امام دادند. علی‌رغم انتظاری که اطرافیانشان داشتند، امام حتی در آن روز هم نه مطالعه هر روزه خود را کنار گذاشتند، نه قرآن خواندن خود را، نه مسجد رفتن را و نه...
همچنین، امام به طلابی که به دلیل شیفتگی‌ای که نسبت به امام داشتند و هر روز می‌آمدند تا چند دقیقه‌ای ایشان را حتی از دور ببینند، همیشه سفارش می‌کردند به جای اینکه وقتتان را برای دیدن من تلف کنید، بروید درستان را بخوانید. علم اندوزی در اندیشۀ امام ارزشی چنان والا داشت.

مقام معظم رهبری و اوقات فراغت
یکی از تفریحات موردعلاقه حضرت آیت الله خامنه ای که در زمان طلبگی اکثر اوقات فراغت‌شان را با آن می‌گذراندند، حضور در جمع طلاب و بحث و گفتگو و تبادل اطلاعات بود. البته حضور در جمع دوستان، خود به تنهایی نمی‌تواند کافی باشد، باید توجه داشت که حضور در این گونه جمع‌ها بر علم و دانش و توانایی‌های افراد بیفزاید.
یکی دیگر از مکان‌هایی که حضرت آقا علاقۀ فراوانی به حضور در آن داشتند، مساجد بود. ایشان تاکید می‌کنند که حضور در مساجد می‌تواند باعث افزایش معرفت و علم و دانش شود، زیرا اکثر افرادی که آنجا حضور دارند مومن و متدین هستند. ایشان اکثر وقت خود در مسجد را به مباحثات علمی با مومنین می‌گذراندند و گاهی هم صحبت‌های دوستانه رد و بدل می‌شد.
تاکید دیگر مقام معظم رهبری بر مطالعه در اوقات فراغت است. ایشان همواره به جوانان می‌فرمایند که به کتاب‌های درسی خود اکتفا نکنند، آن‌ها را خوب بخوانند، اما کافی ندانند و مطالعات خود را در زمینه‌های دیگر نیز گسترش دهند. ایشان نیز در دوران جوانی علاوه بر مطالعه کتب درسی، به مطالعه کتب تاریخی و ادبی علاقۀ زیادی نشان می‌دادند. (۴)
همانطور که مشاهده می‌کنید، مقام معظم رهبری بخش اعظمی از اوقات فراغت خویش را در راه علم آموزی و سیر در مسیر سلوک الهی استفاده می‌کنند و این نشان دهندۀ اهمیت ایمان و دانش و دانش اندوزی در اندیشۀ این بزرگوار است.
اما یکی از نکات دیگری که در سبک زندگی مقام معظم رهبری به چشم می‌خورد، ورزش کردن مداوم و با برنامۀ ایشان است. ایشان سال هاست که حداقل هفته‌ای یک بار به کوهنوردی و پیاده روی می‌پردازند و علی رغم مشکلات فراوان و فراز و نشیب‌های انقلاب در طی این سال‌ها، هرگز این ورزش هفتگی را ترک نکرده‌اند. ایشان با برنامه‌ریزی دقیقی که برای ورزش کردن دارند، نه اجازه می‌دهند ورزش جلوی انجام واجبات روزانه‌شان را بگیرد و نه بهانه‌ای می‌آورند که به دلیل ازدیاد کار‌ها و مشغله‌ها، وقت برای ورزش کردن نیست. اینجاست که متوجه تاثیر برنامه‌ریزی درست برای چگونگی گذران اوقات فراغت خود می‌شویم.

مرجع عالیقدر و فقیه نامدار، میرزای نایینی و اوقات فراغت
ایشان همواره بهترین بهره را از فرصت‌های خود می‌بردند و از دست دادن زمان و فرصت را غصه‌ای بزرگ می‌دانستند. این مرد بزرگ، بخش اعظمی از وقت خود را به مطالعه می‌پرداخت و اکثرا مطالعاتش تا نیمه‌های شب به طول می‌انجامید و همیشه پیش از طلوع فجر به قرائت قرآن و مناجات مبادرت می کرد. ایشان اوقات زندگی روزمره خود را غالبا به دو شکل می‌گذراند، یا عبادت و خواندن قرآن، و یا مطالعه و علم آموزی.

نتیجه گیری
با مقایسۀ نحوۀ گذران اوقات فراغت این بزرگان متوجه می‌شویم، نکات مشترک زیادی در میان آنها جهت گذراندن اوقات فراغت وجود دارد. مطالعه و علم آموزی، تقریبا مهم‌ترین عملی است که این بزرگان در اوقات فراغت خود انجام می‌دهند، البته این مطالعه و دانش اندوزی آن‌ها را از عبادت و تهجد شبانه غافل نمی‌کند. ورزش کردن و فعالیت بدنی نیز بخشی است که بزرگان آن را مدنظر داشته‌اند، البته منظور از این فعالیت بدنی، لزوما ورزش حرفه‌ای نیست، بلکه ورزشی که اکثر بزرگان انجام می‌دهند پیاده روی هر روزه است. در میان علما و فقها معمولا دیده می‌شود که مسافت‌های نسبتا طولانی را هم با پای پیاده می‌روند، کاری که امروزه در میان جوانان ما به ندرت مشاهده می‌شود.
 
۱- بحار، ج ۷۷، ص ۱۸۴
۲- غررالحکم، ج ۲، ص ۲۴۴
۳- حدیث تربیت، ص ۱۲
۴- نشریه حدیث زندگی، سال دوم، شماره ۴

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 13 مرداد 1393
بصیرت مجازی
دوشنبه 30 مرداد 1396 01:07 ب.ظ
I like the valuable info you provide in your articles. I
will bookmark your blog and check again here frequently.
I am quite sure I will learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!
جمعه 13 مرداد 1396 12:32 ب.ظ
We absolutely love your blog and find many of your post's to be just what I'm looking for.
Does one offer guest writers to write content
for yourself? I wouldn't mind writing a post or elaborating on many of the subjects you write related to here.
Again, awesome weblog!
سه شنبه 10 مرداد 1396 03:19 ق.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing
posted at this web site is actually fastidious.
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 12:14 ب.ظ
Appreciation to my father who informed me concerning
this website, this webpage is genuinely amazing.
یکشنبه 20 فروردین 1396 11:07 ب.ظ
Appreciating the persistence you put into your site and detailed information you offer.

It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed information. Great read!
I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر