مجله دانشجویی برنامه ریزی
تهذیب نفس، تحصیل ورزش
درباره وبلاگ


خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
**تهذیب نفس، تحصیل ورزش**

مدیر وبلاگ : بصیرت مجازی
نظرسنجی
به نظر شما: پراهمیت ترین موضوع مورد بررسی در دانشگاه ها چیست؟







آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سهولت خودسازی، در همه دوران های زندگی به یک اندازه نیست. گواهی عقل به دشوار بودن خودسازی پس از دوره ی جوانی و سهل بودن آن در دوره ی نوجوانی و جوانی، از آن روست که خودسازی متوقف بر شناخت، ایمان و عمل است. و آموختن در سنین پایین آسان تر است. همچنین ایمان در قلب سالم وارد می شود و قلب نوجوان سالم تر و آماده تر است. عمل نیز نیازمند تکرار و تمرین برای پیدایش عادات صحیح است و یافتن مهارت عملی در دوران بعد از جوانی، به آسانی تحصیل نمی شود.




ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 29 بهمن 1392
بصیرت مجازی


غلامحسین هیچگاه زمانی را که داشت تلف نمی کرد و البته در کار خانه هم بسیار کمک حالم بود. شاید این نکته برای جوانان امروزی قابل تامل باشد. من بعد ها متوجه شدم فرزند شهیدم وقتی با من خرید می آمد طوری قدم بر می داشت که ...

زهرا کریمی

او در 25 اسفند سال 1334 در تهران به دنیا آمد. وقتی پا در این عالم خاكی گذاشت، آن قدر نحیف بود كه امیدی به زنده ماندنش نبود. ولی قرار بود بماند و نقش یكی از ماندگارترین سرداران ایران را در سینه تاریخ حك كند. غلامحسین افشردی (معروف به حسن باقری) در سال 1354 وارد دانشگاه ارومیه شد تا در رشته دامپروری تحصیل كند. پس از مدتی به خاطر فعالیتهای سیاسی از آن دانشگاه اخراج شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی به همكاری با نهادهایی مثل كمیته های انقلاب و سپاه پاسداران پرداخت و در رشته حقوق قضایی دانشگاه تهران پذیرفته شد و با انتشار روزنامه جمهوری اسلامی به تحریریه آن روزنامه پیوست و به عنوان خبرنگار کار خود را آغاز کرد. روز یكم مهر ماه 1359 هنوز 24 ساعت از آغاز جنگ تحمیلی نگذشته بود كه عازم جبهه های جنگ شد. شاید در آن روز کسی باورش نمی شد که ...



ادامه مطلب


نوع مطلب : دانشگاه، 
برچسب ها : چند نکته از شهید باقری برای دانشجویان،
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 13 بهمن 1392
بصیرت مجازی

خودسازی مجموعه اعمالی است که برای اصلاح روابط خود انجام می دهیم تا به قرب خداوند نایل شویم. دسته ای از این اعمال، کسب شناخت های ضروری برای تقرب به خداوند است و دسته ای دیگر، عمل به وظایف اخلاقی و تکالیف شرعی و عبادت عاشقانه خداوند است. به عبات دیگر هر انسان خردمندی که به خداوند و جهان آخرت اعتقاد دارد و رستگاری انسان را به درستی عقاید و نیکی اعمال و ملکات او می داند، حکم می کند که تلاش برای رستگاری، یگانه کاری است که شایسته است همه زندگی وقف آن شود. نجات از عذاب آخرت، جز با خودسازی و تسلط بر خویشتن امکانپذیر نیست.


ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 بهمن 1392
بصیرت مجازی


خواندن آیات قرآن و فکر و تدبر کردن در معانی آنها؛ خواندن فضائل و مناقب و مصائب اهل بیت (ع) و حضور در مجالس ذکر فضائل و مصائب آن بزرگواران. خواندن شرح حال و حکایات افرادی که غافل بودند و سپس بوسیله ای بیدار شدند و خود را به مقامات عالیه ای از ایمان و قرب حق رساندند و تا اینکه اولیاء خداوند گردیدند. معاشرت و مراوده با افراد آگاه و بیدار و یا عالم عامل.

در مبارزه با هوی و هوس های نفسانی چون دستورات و الهامات شیطان با فطرت و سرشت انسان منافات دارد لذا وقتی شخص مرتکب دستورات شیطان می شود و وسوسه های او را می پذیرد و به آنها ترتیب اثر می دهد بعد بسیار ناراحت می شود و حالت انزجار و ملامت به نفس را در خود می یابد.


ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : راه های بیداری روح از خواب غفلت،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 بهمن 1392
بصیرت مجازی
   


ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 بهمن 1392
بصیرت مجازی

شهید فرزانه، استاد مرتضی مطهری که در تبیین و آشکار ساختن معارف الهی، نگرشی ژرف و دقیق داشت، با دید تیزبین و تحلیل موشکافانه خویش، این معنا را «پرهیزکاری» برای واژه ی تقوا، نارسا می داند. ایشان ضمن اینکه زبان فارسی را از داشتن واژه ای هم سنگ در برابر کلمه ی...


ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : تقوا از دیدگاه استاد مطهری،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 بهمن 1392
بصیرت مجازی


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic