مجله دانشجویی برنامه ریزی
تهذیب نفس، تحصیل ورزش
درباره وبلاگ


خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
**تهذیب نفس، تحصیل ورزش**

مدیر وبلاگ : بصیرت مجازی
نظرسنجی
به نظر شما: پراهمیت ترین موضوع مورد بررسی در دانشگاه ها چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


خدای تعالی می گوید: اگر می خواهید در رسیدن به مقام انسانیت موفق بشوید و اگر مایلید در هر کاری، کار شما به نتیجه برسد، بیایید راه آن را به شما نشان دهم، اما ما باور نمی کنیم و به دنیا دل خوش کرده ایم لذا خدای تعالی که تردیدی در سخن ایشان نیست و آن قدر به بشر مهریان است که آنچه را در آسمان ها و زمین است برای رفاه و آسایش او خلق کرده مجبور است برای آن که ما حرفش را باور کنیم برایمان قسم بخورد. تو باور نمی کنی؟ «والشمس»: قسم به...


ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : تزکیه نفس، مهمترین مطلب در قرآن،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 30 آذر 1392
بصیرت مجازی

ورود به بهشت مانند گذرنامه های مسافرتی باید چند مهر تأیید به آن زده شود: مهر تأییدیه اعتقادات صحیح، مهر تأییدیه اخلاق صحیح و مهر تأییدیه بخشش گناهان.
ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : گذرنامه های ورود به بهشت،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 27 آذر 1392
بصیرت مجازی

مولانا می گوید کسی که بتواند با مجاهده و ریاضت نفس اماره خود را دراختیار بگیرد دیگر یک انسان معمولی نیست، سرور کائنات است ،کسی است که مورد توجه قدرت مطلق عالم امکان قرار گرفته است:

کان گروهی که رهیدند از وجود
هر که مرد اندر تن او نفس گبر
چون دلش آموخت شمع افروختن

چرخ و مهر و ماهشان آرد سجود
مر ورا فرمان برد خورشید و ابر
آفتاب او را نیارد سوختن

 

دفتر اول/ بیت 3005-3003

حدیثی از پیامبر(ص) دراین باره نقل شده است که:«طوبی لمن ذلّت نفسه»؛ خوش باد حال کسی که نفسش تسلیم روح ملکوتیش گشته است.»]7ج12ص507]ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : فواید کشتن نفس اماره در مثنوی مولوی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 26 آذر 1392
بصیرت مجازی

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR9KabCO14lCM1iGVUHSTn9pmMHMxOdzwhxECmfJufy9TWMF6TN


امام علی (ع): «اعلموا ان الجهاد الاکبر جهاد النفس فاشتغلوا بجهاد انفسکم تسعدوا»؛ بدانید که جهاد اکبر مبارزه با نفس است. پس با هواهای نفسانی تان بجنگید تا نیک بخت شوید.

رسول الله (ص): «جاهدوا انفسکم علی شهواتکم تحل قلوبکم الحکمة»؛ با خواهش های نفسانی تان بجنگید تا دلهایتان را حکمت فرا گیرد.

امام صادق (ع) فرمودند: «نفس خود را همچون دشمنی دان که با او مبارزه می کنی و امانت و عاریه ای که باید آن را برگردانی، زیرا خداوند تو را طبیب نفست قرار داده است و راه سلامت آن را به تو نشان داده و درد و بیماری آن هم برایت روشن شده است و به درمان آن هم راهنمایی شده ای. پس بنگر با نفس خود چه می کنی».

در حدیث معراج خطاب به پیامبر اکرم (ص) آمده است:ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : مبارزه با نفس اماره در احادیث،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 25 آذر 1392
بصیرت مجازی
http://www.hbi.ir/Images/News/Smal_Pic/21-2-1390/IMAGE634407121454100000.jpg
http://paramed.sums.ac.ir/icarusplus/export/sites/paramed-sch/amoozesh-zemneh_khedmat/image/amoozesh.jpg
بهره‏ گیرى از ثقل اكبر و قرآن كریم و انس با آن. چه این كه هم تلاوت و حفظ قرآن به انسان نورانیت بخشیده و معنویت مى‏دهد و هم آشنایى با معارف آن (هر كسى در حد خودش حتى در حد ترجمه) موجب رشد روحى مى‏باشد. بهره‏گیرى از ثقل اصغر و ائمه هدا(ع) و توسل به ایشان با حضور در مجالس ذکر اهل بیت, سخنرانی, درس اخلاق و مراسم مذهبی كه می تواند به صفای باطن شما کمک نماید. باید توجه داشت كه توسل به حضرات معصومین(ع) هم خود توجه به حق تعالى و عالم ملكوت است و هم زمینه ساز...


ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : دستورالعمل های اخلاقی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 24 آذر 1392
بصیرت مجازی

 http://dailyafghanistan.com/assets/assets1011/puzzle_shaking_hands_thinking.jpg

 الف- اصل اخلاقی مقابله به ضد : مهمترین اصل عمومی ای كه علمای اخلاق در زمینه معالجه امراض روحی پیشنهاد می نمایند, اصل مقابله به ضد است , یعنی به كار بردن ضد هر عمل و صفتی كه قصد ترك آن را دارد.

ب- علم درمانی : اصلی ترین روشی كه اسلام در مورد ساخت و ساز انسان و تهذیب نفسانی و اعتقادی و عملی او پیشنهاد نموده است استفاده از همین روش علم درمانی است. اگر در اسلام علم و دانش فریضه شمرده شده است و آیات و روایات وارده در فضیلت علم و عالم افزون از هر باب دیگری است, به خاطر همین است كه راه اصلی معالجه ی امراض آدمی از طریق علم و آگاهی میسر است, همانگونه كه ریشه ی تمامی بیماری ها, شوربختی ها و شقاوتمندی انسان در جهل و بی خبیر او می باشد.

اگر انسان واقف شود كه دین برنامه ی سعادت و كمال اوست و راهی است كه مستقیما او را به قرب و لقائ پروردگار عالم می رساند و

...

ادامه مطلب


نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها : اصلول علمی و عملی برای معالجه مبارزه با نفس،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 23 آذر 1392
بصیرت مجازی
       نظرات
سه شنبه 19 آذر 1392
بصیرت مجازی
http://sangariha.com/i/attachments/1/1347114339305619_large.jpg

ذکر اسامی این امراض روحی بیشتر به جهت آگاه شدن از وجود این امراض خطرناک در میان بشر است ولی معالجه آن در بعد اجتماعی و جهانی تنها با ظهور منجی عالم بشریت ممکن است و در بعد فردی با مراجعه به علمای ربانی میسر است.

مرحوم علامه مجلسی «رضوان الله تعالی علیه» در کتاب شریف بحارالانوار ج 1 ص 111-109 در روایتی از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت فرمود: عقل و لشگریان و نیز جهل و سپاهش را بشناسید که به راه راست هدایت می شوید. ( در این روایت امام صادق (ع) عقل را اولین مخلوق پروردگار و او را دارای هفتادوپنج لشگر که همان صفات پسندیده اند معرفی می فرماید و جهل را ضد عقل و آن را نیز دارای هفتاد و پنج لشگر که همان صفات پلید می باشد دانست و میفرمایند: این صفات (لشگرهای عقل) بطور کامل یا در انبیاء یا جانشین آنان یا مؤمنی که خداوند قلب او را برای ایمان آزمایش نموده باشد جمع می شود و اما سایر مؤمنین و پیروان ما بعضی از این صفات را دارا هستند تا آنکه خود را به تمامی آنها آراسته نمایند و ...


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : «هفتاد و پنج مرض»،
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 19 آذر 1392
بصیرت مجازی

هر گونه نابسامانی و فساد و زشتی و آنچه نباید باشد مانند دزدی، خیانت، دروغگویی، طمع، فریبکاری، حرام خواری، رشوه، فقر، مرض، قتل، فحش و جسارت و ... برخواسته از یکی از صفات رذیله در روح آدمی است. اینها صفاتی است که از محبت و وابستگی انسان به زندگی کوتاه دنیا و جاودانه دانستن آن و فراموشی از عالم آخرت و فروختن زندگی بهشتی به پول و مقام و لذائذ زودگذر دنیا و بی توجهی به دعوت انبیا (ع) در قلب انسان بوجود می آید. اگر امراض روحی بشر به وسیله طبیب حقیقی و معصوم از خطا درمان شود و دیگر تندخو، متکبر، ریاست طلب، دوستدار مقام دنیا، بی محبت به مردم، خدا نشناس، خودخواه، مغرور و سایر صفات هفتاد و پنج گانه را نداشته باشد آنگاه اگر هزاران تُن بمب اتمی خطرناک تر را نیز در اختیار داشته باشد هیچ گاه گناه و خطایی از او سر نمی زند[1].[1]. خورشید هدایت، ص 155، 158، 161.

نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 18 آذر 1392
بصیرت مجازیتزکیه یعنی پاک کردن و این پاک کردن به دو قسم در انسان متصور است یکی در بدن و دیگری در روح.

تزکیه و پاک کردن بدن به سه صورت می باشد:

پاک کردن خود از کثافات ظاهری بدن مثل ناخن گرفتن، شارب زدن، نوره کشیدن.

پاک کردن بدن از نجاسات ظاهری مثل بول و غائط و خون و منی و امثال اینها.

پاک کردن بدن از چیزهایی که عارض بدن می شود مثل جنابت که باعث دور شدن از رحمت خدا می گردد و بوسیله غسل به رحمت خدا نزدیک می شود.نوع مطلب : تهذیب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 17 آذر 1392
بصیرت مجازی


( کل صفحات : 2 )    1   2   
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو